13. kartografický den Olomouc (2019)

V pátek 22. února 2019 se uskutečnil již třináctý ročník tradičního odborného kartografického semináře. Tématem ročníku byla KARTOGRAFIE A MÉDIA.

PROGRAM

10:00–10.15
Zahájení
Vít Voženílek, Univerzita Palackého

10.15–10.45
Mapy v tisku pohledem infografika
Jakub Zykl, infografik časopisu TÝDEN

Jakub Zykl se v současnosti se věnuje víceméně tvorbě magazínů ve společnosti MAFRA. S grafikou se poprvé setkal na ČVUT a už tehdy propadl kouzlu vektorů. Od roku 2007 se tento koníček stal jeho povoláním a nastoupil jako infografik do grafického oddělení časopisu TÝDEN

10.45–11.10
Mapy v televizním zpravodajství
Jiří Michalička, šéf-grafik České televize

Jiří Michalička je šéfgrafikem ČT24. S problematikou map v televizním vysílání se setkal i v předchozích působištích v RFE/RL a v soukromé zpravodajské televizi Z1. Jedním z jeho koníčků jsou předpovědní modely a mapy počasí.

11.10–11.35
Mapy ve webovém zpravodajství: návrh, tvorba a publikace
Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu

Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu. Dříve na stejné pozici působil ve vydavatelství Economia. Věnuje se transparentnosti veřejné správy a právu na informace.

11.35–12.00
Přestávka, občerstvení

12.00–12.20
Novinové předpovědní mapy počasí – nejhojnější tištěný kartografický produkt (všech dob)?
Jaromír Kolejka, Masarykova univerzita

Jaromír Kolejka, geograf působící na Masarykově univerzitě v Brně. Vedle geografického výzkumu sbírá novinové předpovědní mapy počasí od roku 1995. Jeho sbírka přesahuje 200 kusů ze 45 zemí světa od většiny významných novin světa.

12.20–12.40
Kartografie a (nová) média – případová studie na meteorologické a klimatické zpravodajství
Rostislav Nétek, Univerzita Palackého v Olomouci

Rostislav Nétek, odborný asistent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc, se zabývá webovou kartografií, geoinformatickými a webovými technologiemi. Je propagátorem open source technologií, zakládajícím členem sdružení osgeo.cz a členem odborné skupiny „Open source a open data“ při CAGI.

12.40–13.00
Flash maps aneb mapy s krátkou dobou života
Radek Barvíř a Vít Voženílek, Univerzita Palackého

Radek Barvíř, doktorand kartografie na Univerzitě Palackého v Olomouci, se ve svém výzkumu věnuje měření grafické náplně map a hodnocení zaplněnosti mapové kresby v závislosti na účelu mapy a také geoprostorového 3D tisku.
Vít Voženílek, vedoucí Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, se dlouhodobě věnuje tematické kartografii a atlasové produkci. Je místopředsedou České kartografické společnosti a viceprezidentem International Cartographic Association.

13.00–14.00
Diskuze a zakončení semináře
Vít Voženílek, Univerzita Palackého