Template design by cpa website design and free forum

13. kartografický den Olomouc  V pátek 22. února 2019 se uskuteční již třináctý ročník tradičního odborného kartografického semináře. Tématem letošního ročníku je KARTOGRAFIE A MÉDIA. Těšit se můžete na zástupce různých druhů médií a dozvědět se, jak se dělají mapy v televizi, rozhlase i tisku. Chybět nebudou ani prezentace vědeckých pracovišť či přednášku o unikátní sbírce předpovědních map počasí. Účast na akci je bezplatná.

  Registrace účastníků na akci probíhá ZDE.

  PROGRAM

  REGISTRACE od 09:30

  10:00–10.15
  Zahájení
  Vít Voženílek, Univerzita Palackého

  10.15–10.45
  Mapy v tisku pohledem infografika
  Jakub Zykl, infografik časopisu TÝDEN

  Jakub Zykl se v současnosti se věnuje víceméně tvorbě magazínů ve společnosti MAFRA. S grafikou se poprvé setkal na ČVUT a už tehdy propadl kouzlu vektorů. Od roku 2007 se tento koníček stal jeho povoláním a nastoupil jako infografik do grafického oddělení časopisu TÝDEN

  10.45–11.10
  Mapy v televizním zpravodajství
  Jiří Michalička, šéf-grafik České televize

  Jiří Michalička je šéfgrafikem ČT24. S problematikou map v televizním vysílání se setkal i v předchozích působištích v RFE/RL a v soukromé zpravodajské televizi Z1. Jedním z jeho koníčků jsou předpovědní modely a mapy počasí.

  11.10–11.35
  Mapy ve webovém zpravodajství: návrh, tvorba a publikace
  Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu

  Jan Cibulka, datový novinář Českého rozhlasu. Dříve na stejné pozici působil ve vydavatelství Economia. Věnuje se transparentnosti veřejné správy a právu na informace.


  11.35–12.00
  Přestávka, občerstvení


  12.00–12.20
  Novinové předpovědní mapy počasí - nejhojnější tištěný kartografický produkt (všech dob)?
  Jaromír Kolejka, Masarykova univerzita

  Jaromír Kolejka, geograf působící na Masarykově univerzitě v Brně. Vedle geografického výzkumu sbírá novinové předpovědní mapy počasí od roku 1995. Jeho sbírka přesahuje 200 kusů ze 45 zemí světa od většiny významných novin světa.

  12.20–12.40
  Kartografie a (nová) média - případová studie na meteorologické a klimatické zpravodajství
  Rostislav Nétek, Univerzita Palackého v Olomouci

  Rostislav Nétek, odborný asistent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc, se zabývá webovou kartografií, geoinformatickými a webovými technologiemi. Je propagátorem open source technologií, zakládajícím členem sdružení osgeo.cz a členem odborné skupiny "Open source a open data" při CAGI.

  12.40–13.00
  Flash maps aneb mapy s krátkou dobou života
  Radek Barvíř a Vít Voženílek, Univerzita Palackého

  Radek Barvíř, doktorand kartografie na Univerzitě Palackého v Olomouci, se ve svém výzkumu věnuje měření grafické náplně map a hodnocení zaplněnosti mapové kresby v závislosti na účelu mapy a také geoprostorového 3D tisku.
  Vít Voženílek, vedoucí Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, se dlouhodobě věnuje tematické kartografii a atlasové produkci. Je místopředsedou České kartografické společnosti a viceprezidentem International Cartographic Association.  13.00–14.00
  Diskuze a zakončení semináře
  Vít Voženílek, Univerzita Palackého

  Registrace na seminář je dostupná ZDE.