14. kartografický den Olomouc
PREZENTACE Z LETOŠNÍHO ROČNÍKU KE STAŽENÍ
Jan Langr: Mapy v běhu mezi lampiony (PDF)
Jan Ptáček: S mapou na cestách (PPTX/PDF)
Jaroslav Burian: Mapy očima sportovce, sport očima geoinformatika (PPTX/PDF)
>> FOTOGALERIE Z AKCE <<
V pátek 28. února 2020 se uskuteční již čtrnáctý ročník tradičního odborného kartografického semináře. Tématem letošního ročníku je KARTOGRAFIE A SPORT. Těšit se můžete na účastníka několika závodů Rallye Dakar v roli navigátora, "vrchního kartografa" Českého svazu orientačního běhu, producenta českých turistických map i nadšeného sportovce tělem i duší využívajícího mapy před, v průběhu i po sportovních činnostech. Účast na akci je bezplatná.

Registrace účastníků na akci probíhá ZDE.
PROGRAM
9:30-10:00Registrace
10:00–10:10
Zahájení
10:10–10:20
Sport a mapy
Vít Voženílek, Univerzita Palackého v Olomouci
10:20–10:50
NAVIGACE NA DAKARU
Josef Kalina
Legendární navigátor Josef Kalina, který na Dakar jezdí přes 30 let, zažil proměny navigaci během čtyř dekád. Byl u první účasti československých kamionů na slavné africké trati, kterou po boku Karla Lopraise třikrát vyhrál. Prožil Dakar v Americe a letos v Saudské Arábii si vyzkoušel roli televizního reportéra. Pro tuzemské dakaristy je absolutní guru.
10:50–11.20
MAPY V BĚHU
Jan Langr, Český svaz orientačního běhu
Jan Langr je „vrchní kartograf“ Českého svazu orientačního běhu. Orientační běžec tělem i duší, aktivní závodník od roku 1973, amatérský kartograf od roku 1984, profesionální kartograf v letech 1992-1995, od roku 1995 se věnuje GIS a digitální kartografii. Autor a spoluautor více než 100 map pro orientační běh v Česku, mapoval i ve Francii, Švýcarsku, Rakousku, Španělsku a Číně. Od roku 1996 je předsedou Mapové rady Českého svazu orientačních sportů a od roku 2019 individuálním členem ČKS.
11:20–12:00
Přestávka, občerstvení
12:00–12:30
S MAPOU NA CESTÁCH
Jan Ptáček, Kartografie Praha, a.s.
Svou první mapu s turisticko-houbařskými ambicemi vytvořil v osmi letech; tato mapa však nebyla nikdy využita. O 22 let později se Janu Ptáčkovi splnil sen v Kartografii Praha, kdy publikoval svou první autorskou mapu. Od té doby jeho výtvory používají spokojení, i méně spokojení zákazníci v celém Česku i za jeho hranicemi. S turistickými mapami se tak setkává jako uživatel, tvůrce a nakonec také jako vydavatel bezmála 40 let. K tištěným mapám a atlasům má velmi nostalgický vztah, přesto velmi rád využívá přednosti moderních technologií a jejich možnosti v kartografii.
12:30–13:00
MAPY OČIMA SPORTOVCE, SPORT OČIMA GEOINFORMATIKA
Jaroslav Burian, Univerzita Palackého v Olomouci
Jako docent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc se Jaroslav Burian zabývá aplikacemi geoinformatiky v prostorovém plánování. Ve volném čase je pak všestranným sportovcem, který se s mapami setkává při mnoha outdoorových aktivitách, zejména při horolezectví a dlouhých horských bězích.
13:00–14:00
Diskuze a zakončení semináře
moderuje Vít Voženílek
14:00
Závěr
Registrace na seminář je dostupná ZDE.
O kartografickém dni
Hlavním tématem všech kartografických dnů je moderní pojetí tematického mapování v geovědních oborech. Kartografický den v Olomouci se koná pod záštitou:
České kartografické společnosti

Sekce kartografie a geoinformatiky České geografické společnosti (ČGS)

České asociace pro geoinformace (CAGI)

Katedry geoinformatiky PřF UP v Olomouci

Mediální partneři:





“Map it, live it!”